پرش به محتوای اصلی

زندگی نامه شهیدان نمکی

برادران شهید نمکی، کسانی که فقط جرمشان  دانستن  و آگاهی از جبهه ی حق و باطل بود و تنها سلاحشان  دانش و بصیرت و جسارت حقیقت  طلبی انان در اوج سلطه ی سیاه بختان ملحد و منافق در بخش هایی از کردستان بود.

شهید رحمت الله نمکی

رحمت الله نمکی 25 ساله متولد سال 1324 بود که پس از اخذ دیپلم معلمی را با اخذ سپاه دانشی در گرگان آغاز کرد و با اتکا خدمت به استخدام آموزش و پرورش درآمد. در روستای (هنیان در) از توابع استان کرمانشاه و در 10 کیلومتری شهرستان کامیاران مشغول تدریس شد.

پس از آن در سال تحصیلی 58/59 روستای فرجه سنندج را برای آموزش و خدمت واقعی به مردم انتخاب کردند همزمان با تدریس در مدرسه به آموزش قرآن کریم در مساجد می پرداخت. سنندج در آن سال ها به دلیل حضور گروهک های ضد انقلاب، ناامن بود و عوامل مسلح و مزدور بیگانگان ، زندگی را بر مردم تلخ کرده بودند.

خانواده شهید نمکی از خانواده های مذهبی و انقلابی بودند و در مبارزه با گروهک های ضد انقلاب و اهداف و برنامه های آنان تلاش زیادی از خود نشان می دادند. فعالیت های انقلابی این خانواده متدین موجب کینه و عداوت گروهک های ضد انقلاب علیه آنان شده بود و بای اذیت و آزار آنان از هیچ کاری فروگذار نبودند.

این شهید گرانقدر نیز که پرورش یافته این خانواده متدین بود از اوایل انقلاب وفاداری خود به نظام و انقلاب و تنفر و انزجار  خود را از رژیم منحوس پهلوی بارها آشکاتر ساخته و به عنوان یک معلم معترض به سیاست های رژیم دست نشانده پهلوی اقدام به تعطیلی کلاس و مدرسه می نمودند و در کلیه مراسمات و مناسبت های انقلابی شرکت می کردند.

وی در تاریخ 29 اردیبهشت 59 به دست گروهک ملحد کومله به درجه رفیع شهادت نائل گشت و در قبرستان تایله سنندج به خاک سپرده شد

شهید شهریار نمکی

دانش آموز هنرستان فنی، جوانی رعنا و غیرتمند با چهره ای معصوم که دلداگی او به مکتب اسلام می رفت تا با اتمام دوران دبیرستان پا به فردایی بگذارد که عصای دوران پیری پدر و امید دل مادرش شود آن شهید گرانقدر همراه دو برادر دلاورش رحمت الله و شهرام در زمان اوج گیری شعله های انقلاب دست به فعالیت های انقلابی زد و در کلیه تظاهرات ضد رژیم پهلوی مشتاقانه شرکت می کردند.

پس از طلوع خورشید پرفروغ جمهوری اسلامی بر پیکره ظلمت گرفته کشورمان و تهاجم عوامل خودفروخته ضد انقلاب به چند استان مرزی علی الخصوص کردستان، برادران نمکی نقش موثری را در برملا ساختن افکار شوم آنان داشته و در بیداری و تحریک مردم رسالت چشمگیری را ایفا نمودند.

این شهید گرانقدر در تاریخ 29 اردیبهشت 59 به همراه دو برادر عزیزش رحمت الله و شهرام به دست گروهک مزدور و ضد انقلاب کومله به درج رفیع شهادت نائل گشت و در قبرستان تایله ی سنندج به خاک سپرده شود.

شهید شهرام نمکی

شهرام 17 ساله متولد شهریور 1342 دانش‌آموزی که اوج فکر پرورش یافته را در متن انشا این چنین آورده بود: «به نظر من امام خمینی(ره) به این خاطر تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را انقلاب دوم نامید که موجب حفظ انقلاب اول یعنی انقلاب اسلامی شد...»

و ادامه داد: «آمریکای جهان‌خوار یک عده انسان نادان و خودفروخته را انداخته به جان انقلاب تا انتقام بگیرد. اگر عراقی‌ها می‌خواهند با ما وارد جنگ شوند، می‌گوییم خارجی هستند اما  کسانی که نان و نمک ایران خورده‌اند چه؟؟؟»

متن انشاء به مذاق بعضی از هم کلاسی‌هایش که هوادار گروهک‌ها بودند خوش نیامد. چون سنندج در آن سال‌ها به دلیل حضور گروهک‌ها جولانگاه مزدوران استکبار شده و زندگی مردم در ناامنی شدیدی قرار گرفته بود.

این شهید گرانقدر با تاثیرپذیری مثبتی که از خانواده متدین خود و بیش از همه برادران عزیزش رحمت الله و شهریا رداشت... در طول تحصیل و بعد از پیروزی انقلاب فعالیت های انقلابی خود را ادامه داد و همگام با دیگر امت انقلابی کردستان به وظیفه خود به نحو احسن عمل کرد و دین خود را نسبت به امام و مردم مظلوم کردستان ادا نمود.

وی در تاریخ 29 اردیبهشت 59 به همراه دو برادر بزرگش رحمت الله و شهریار، قربانی اهداف شوم منافقان و مزدوران کوردل شدند و مظلومانه به دست گروهک کافر کومله به شهادت رسیدند و در قبرستان تایله ی سنندج به خاک سپرده شدند.